Strana 12

Blok textu: viedol veľký register, ktorý sa nám zachoval. V ňom stojí, že v Širokom pôsobil farár, ktorý sa volal Henrich a zaplatil 8 grošov. Ďalšie dva groše boli zaplatené veriacimi. Nezapisoval sa však presný dátum, preto uvádzam len rozmedzie rokov, v ktorých boli tieto dane vyberané v celom Uhorsku. Z veľkosti dane sa dá usúdiť, že Široké bolo vtedy stredne veľkou dedinou a miestny farár žil pomerne slušným životom. Susedný Víťaz mal v tom čase svojho vlastného farára. Ovčie ako pôvodne len časť Víťaza v tomto období patrilo pod správu víťazského farára.

Ladislav Širokay  († 1483)
Široké nie je obec, ktorá by sa mohla pýšiť slávnymi osobnosťami pochádzajúcimi z jej radov. Jednou z výnimiek je iste biskup Ladislav Širokay. O Širokayovcoch už bola reč, preto azda treba len pripomenúť, že sú jednou vetvou bohatej rodiny Abovcov zo Slanca. Biskup Ladislav je iste najväčšou osobnosťou ich rodu. Už spomínaná kanonická vizitácia o ňom píše: “Dôstojný pán Ladislav Širokay pomocný jágerský biskup Široké vlastnil, v ňom býval a tu aj zomrel, čo dosvedčuje aj jeho ešte dnes jestvujúci náhrobný kameň.” Čo teda o ňom vieme? S istotou, že bol jágerským pomocným biskupom. Sídelným biskupom bol v tom čase kardinál Gabriel Rangoni (1475-1486) pôvodom talian. Väčšinou sa zdržiaval v Ríme, po roku 1481 sa do Jágru nevrátil a aj zomrel v Ríme, preto diecézu spravoval Širokay. Okrem toho bol Širokay zároveň jágerským kanonikom a titulárnym správcom prepošstva v Myšli. Vieme tiež o ňom, že 25.októbra 1478 posvätil rozšírenú katedrálu sv. Martina na Spišskej Kapitule. Spišské prepošstvo patrilo do ostrihomského biskupstva, preto je čudné, že katedrálu svätil jágerský biskup. Vysvetlenie treba hľadať v úzkych stykoch aké udržiavali spišský prepošti s pánmi zo Širokého. Biskup Ladislav bol jedným z potomkov zemanskej rodiny zo Širokého. Nie je však isté, či je v Širokom aj pochovaný alebo jeho náhrobný epitaf tu doviezli neskôr. Pravdepodobnejší je druhý názor. Tento pamätník bol pôvodne vonku pred kostolom až pri obnove kostola v našom storočí ho umiestnili v interiéri kostola. V ľavom hornom rohu je poškodený. K poškodeniu došlo po bitke, ktorý sa odohrala medzi cisárskym vojskom a maďarskými honvédmi v roku 1849. Inteligencia zo Širokého podporovala a pomáhala cisárskemu vojsku. Keď sa však dopočuli, že bitku vyhrali maďarskí honvédi, z dediny ušli. Víťazi vstúpili do dediny a nahnevali sa, pretože ich nikto nevítal, ani nikto s nimi nevedel po maďarsky rozprávať, preto vyplienili dedinu. Svoj hnev si vyvŕšili na tejto umeleckej pamiatke, do ktorej strieľali.

Reformácia
Tridsaťpäť rokov po smrti biskupa Ladislava vystúpil vo Witenbergu Martin Luther so svojimi tézami a zapálil tak oheň reformácie. Tento sa veľmi rýchlo šíril po celej Európe, Slovensko nevynímajúc. Farári slobodných kráľovských miest, v našom okolí Levoča, Sabinov, Prešov v tom čase chodili študovať do Nemecka. Preto sa protestantizmus rozšíril v našom kraji veľmi rýchle. Už v 40-tych rokoch 16. storočia prestúpilo na luteranizmus združenie spišských farárov a strhli za sebou aj ľud. Aj na Šariši však už bol protestantizmus. V roku 1549 farári piatich slobodných kráľovských miest (Prešov, Sabinov, Bardejov, Košice, Levoča) zložili tzv. Confesio Pentapolitana (Vierovyznanie piatich miest), ktorého základom bolo Augsburské vierovyznanie, teda jeden zo základných dokumentov luteranizmu. Do úvahy treba brať aj zásadu prijatú a na augsburskom sneme (1555) “Cuius regio, eius religio” (Čia zem, ten určuje náboženstvo). Táto v praxi znamenala, že poddaní museli vyznávať náboženstvo, ktoré im určil ich zemepán. Takýmto spôsobom prešlo na luteranizmus aj Široké a to iste v prvej polovici 16. storočia. Z obdobia keď bolo Široké luteránske máme tri správy. Prvá z roku 1636 a druhá z roku 1666 sa obmedzujú na výpočet vybavenia kostola. Okrem iného mal v tom čase jeden zlatý kalich a tri zvony. Takisto veľké lány polí a lesa. Druhá správa hovorí, že situácia sa oproti roku 1636 zlepšila. Farár si žije

Použité skratky

 

Úvod

1. Dejiny obce

    1.1 Dejiny pred prvou písomnou zmienkou

    1.2 Prvá písomná zmienka
          zmienkou

    1.3 Široké v písomných dokumentoch

    1.4 Široké v 19. storočí

          1.4.1 Morové epidémie

          1.4.2 Vysťahovalectvo

          1.4.3 Úrad

    1.5 20.storočie

    1.5.1 Celková situácia v obci

    1.5.2 Niektoré výnimočné udalosti

2. Dejiny farnosti

    2.1 Všeobecný prehľad dejín farnosti

          2.1.1 Počiatky

          2.1.2 Prvá zmienka

          2.1.3 Ladislav Širokay  († 1483)

          2.1.4 Reformácia

          2.1.5 Oheň

          2.1.6 Košická diecéza

          2.1.7 Židia

    2.2 Dejiny farnosti v 20. storočí

    2.3 Kňazi

          2.3.1 Kňazi pôsobiaci v Širokom

          2.3.2 Kňazi pochádzajúci zo Širokého

    2.4 Kostol

    2.5 Cintorín

    2.6 Filiálky

          2.6.1 Víťaz

          2.6.2 Ovčie

Záver

Bibliografia

    Pramene

    Literatúra