Blok textu: sa dotýka aj jej histórie, pretože Maršeovci dostali celé panstvo medzi riečkami Malá Svinka a Veľká Svinka.
Vnuci Maršeho, ktorý sa volali Mikuláš, Peter, Dominik a Marše, si 60 rokov potom delili celé panstvo medzi seba a v súvislosti s tým vznikla prvá písomná správa o našej obci. Dekrét vystavila a potvrdila Kapitula pri kostole sv. Martina na Spiši (Spišská Kapitula) a nesie dátum 21. február 1320. Štyria bratia si delia medzi seba celé dedičstvo tak, že každý dostal štvrtinu dediny Svinia a niekoľko okolitých dedín. V dokumente sa píše: “ďalej Dominik prijíma štvrtú časť dediny Svinia, ktorá leží oproti súhvezdiu veľkého voza od strany pevnosti Šariš. Z vonkajších dedín, dedinu Pank, dedinu Široké, dedinu Lažany, dediny Víťaz  Starý aj Nový”.
V tom čase sa listiny podobného rázu overovali na dôveryhodných miestach (locus credibilis). Najbližšie bolo v Spišskej Kapitule ,preto má svoj pôvod odtiaľ. Ďalšie takéto dôveryhodné miesto bolo až v maďarskom Jágri.

Široké v písomných dokumentoch.
 Maršeovci však nezostali dlho pánmi v Širokom. Medzi rokmi 1320-1330 ju od nich kúpil, alebo im ju jednoducho zabral palatín Filip Drughet. Po jeho smrti prešlo Široké spolu so susednými dedinami Víťaz a Ovčie kráľovskou donáciou Karola Róberta na jeho synovca Viliama Drugheta. Kráľovská kancelária vydala darovaciu listinu 14. februára 1328. Viliam Široké v roku 1330 predáva spolu s Fričovcami, Hendrichovcami a Bertotovcami šľachticom Abovcom zo Slanca. Jedna vetva z nich sa tam usadila a názov obce si pripojili k svojmu menu. Tak vznikol rod Širokayovcov. Oni vlastnili dedinu skoro dve storočia až do začiatku 16. storočia. O tomto období dejín a o Širokayovcoch sa bohužiaľ zachovalo veľmi málo písomných pamiatok. Vieme len, že táto rodina 1. februára 1339 kúpila miestny mlyn. V roku 1427, keď ešte vždy dedina patrila Širokayovcom bola zdanená od 28 port. Takže  v tom období patrila medzi stredne veľké usadlosti. Najznámejší potomok tohto rodu bol biskup Ladislav Širokay, avšak o ňom bude ešte reč na inom mieste.
Keďže Širokayovci vymreli ich majetok si rozdelili, alebo rozkúpili zemania z okolia. Široké ako aj jej obyvatelia pripadli tak Frichyovcom, Hedryovcom a Berthotyovcom. Rozdelenie majetku nemalo bohužiaľ pokojný priebeh. Jednotlivé rodiny súperili medzi sebou o každý kus poľa, o každého poddaného. Samozrejme, že pri tom nevyberali prostriedky. Ich spory mali preto často dohru na súde.
V najstarších spisoch Šarišskej župy, ktoré pochádzajú z 16. a 17. Storočia, sa Široké spomína 43 krát. Väčšinou ide o spory vyššie uvedených rodín o pôdu alebo poddaných. Prvý zaznamenaný spor je z 20. apríla 1564. O majetky v Širokom sa súdili Ján Frichy s Albertom Hedrym. Bohužiaľ na tieto ich spory doplácali práve poddaní. Napríklad v roku 1574 žaloval Augustín Hedry vlastného brata Juraja Hedryho pre zabitie poddaného v Širokom. Z tej istej príčiny žaloval Albert Hedry Zigmunda Frichyho v roku 1581. Zaujímavé je, že tento raz sa vražda stala v krčme. Teda prinajmenšom z tohto roku je doložené jestvovanie krčmy.
V 16. Storočí registrujeme neustály pokles počtu obyvateľov v dedine. Tento fakt je pozorovateľný z kráľovských zdanení z rokov 1543, 1567 a 1588. V roku 1567 hospodárilo v Širokom už len 15 domácností z nich jedna na celej, desať na polovičnej a štyri na štvrtinovej usadlosti. Široké tak stálo pred zánikom. Samozrejme, že toto znižovanie počtu obyvateľstva bolo zapríčinené predovšetkým náboženskými vojnami, a s nimi spojeným zabíjaním a rabovaním, ktoré sa v tomto storočí prehnali aj našim územím. Možné sú aj epidémie cholery, ktoré najmä vo vojnových časoch neboli ničím neobvyklým. O tom, že obyčajní ľudia v tých časoch to nemali vôbec ľahké, svedčí aj žiadosť, ktorú obyvatelia dedín Bertotovce,