Blok textu: Úvod
	Neodmysliteľnou súčasťou vzdelania človeka je znalosť dejín vlastného národa a štátu. Túto požiadavku silne pociťujeme najmä v ostatnom čase, keď sa v našej spoločnosti tak veľa hovorí o národnej hrdosti, o národnom povedomí. Je istým paradoxom , že sa do povedomia národa pretláča požiadavka hrdosti na vlastnú národnú históriu a pritom znalosť tejto histórie je často tak úbohá.
	Rovnako patrí k všeobecnému prehľadu a vzdelaniu každého človeka, aby mal vedomosti aj o histórii vlastného rodiska. Je dôležité, aby človek spoznal svoje korene, aby vedel čím všetkým jeho domovina prešla, čo všetko na ňu vplývalo, ktoré udalosti výrazne poznačili jej históriu.
	Kresťanstvo je náboženstvo, ktoré ak má  byť naozajstné, ak sa má prežívať naplno, nemôže sa utiahnuť do samoty a ústrania, nemôže sa prežívať izolovane. Práve naopak, jedným z jeho charakteristických znakov je, že veriaci prežívajú svoju vieru v spoločenstve. Prvým spoločenstvom, ktoré formuje v hlavnej miere každého veriaceho, je farnosť, ktorá je jeho domácou farnosťou, kde prijal krst, kde strávil roky detstva, kde vyrástol. Každá farnosť rovnako ako každé iné ľudské spoločenstvo, nie je jednorázovým faktom, ale je skutočnosťou, ktorá prechádza vývojom, ktorá má svoj dejiny. Aj v tomto prípade je veľmi potrebné a užitočné, aby človek poznal históriu spoločenstva v ktorom žije a v ktorom kráča po ceste viery.
	Tieto uvedené pohnútky ma viedli k tomu, že ako tému svojej diplomovej práce som si zvolil práve “Dejiny farnosti Široké”. Aj týmto chcem poďakovať svojej rodnej obci, ale aj svojmu farskému spoločenstvu, za prežité roky uprostred týchto ľudí.
	Naviac dôvodom pre vznik tejto práce, bola aj požiadavka, ktorá vzišla od pána arcibiskupa Alojza Tkáča, aby sa do roku 2004, kedy košická diecéza oslávi 200-té výročie od svojho vzniku, komplexne zmapovala história celej diecézy. Táto požiadavka prvýkrát vážne zaznela na sympóziu ktoré sa konalo z príležitosti 190-tého výročia od založenia diecézy, v roku 1994 v stredisku Merician. Na tomto sympóziu sa ako veľmi dôležitý bod pri mapovaní dejín diecézy ukázala aj požiadavka, aby každá farnosť preskúmala vlastnú históriu. Spojením všetkých farností by potom vznikla práca, ktorá by mala tvoriť podstatnú časť materiálu o dejinách diecézy. Reakciou na túto požiadavku je aj moja diplomová práca.
	Ďalším dôležitým impulzom pre výber práce o dejinách farnosti bola aj skutočnosť, že v roku1995 Široké oslávilo 675-té výročie od prvej písomnej zmienky. Pri tejto príležitosti chcel obecný úrad vydať malú publikáciu o dejinách obce. Odpoveďou na túto výzvu bola práca ktorú som napísal v roku 1994 a ktorá je vlastne prvým krokom k tejto diplomovej práci.
	Požiadavka zmapovať históriu obce a farnosti bola naviac aktuálna, pretože dovtedy nejestvovala žiadna publikácia ktorá by sa ňou zaoberala. Aj keď v roku 1995 obecný úrad s pomocou pracovníkov Matice Slovenskej predsa len vydal stručný bulletin o dejinách obce, predsa len svojím rozsahom (20 strán) nemohol úplne vyčerpať tému a zaplniť prázdne miesto v tejto oblasti. Tento stav bol hlavným dôvodom toho, že bolo mimoriadne ťažké začať bádanie a zhromažďovanie materiálu k tejto diplomovej práci. V skutočnosti nebolo odkiaľ začať, nejestvoval podklad od ktorého by sa dalo odraziť. Ako najväčší nedostatok hodnotím to že na farskom úrade nejestvuje “História Dómus”. Takýto materiál by bol pri tvorbe tejto práce veľmi pomohol.
	Neostávalo teda iné ako navštíviť archívy. Najprv to bol diecézny archív košického biskupstva. Tento archív je bohužiaľ doteraz nespracovaný a jeho fondy sú iba poukladané v krabiciach, bez toho aby boli nejakým spôsobom potriedené. Toto veľmi sťažovalo prácu. Za najdôležitejší prameň z tohto archívu je potrebné určite počítať kanonickú vizitáciu z roku 1773. Táto vizitácia má rozsah 25 strán a veľmi podrobne opisuje stav celej farnosti v danom období.