Strana 21

Blok textu: Vojtko Valentín.
Bol síce slovenskej národnosti, študoval však časoch najtvrdšej maďarizácie, preto si dal na vlastnú žiadosť zmeniť meno na “Belafi” a toto meno používal až do smrti. Narodil sa 9.februára 1870 v rodine učiteľa Jozefa Vojtka ako tretie zo štyroch detí. Jeho otec udržiaval čulý styk, o čom svedčí to, že bol svedkom na svadbe Anny Hedryovej a Erna Schneidera. Pravdepodobne táto skutočnosť a podpora rodiny Hedryovcov umožnili Valentínovi štúdium, ktoré ukončil 2. júla 1893. V rokoch 1893-97 bol postupne kaplánom v Tarczale, v Nižnom Hrušove a Ľubiši. Farárom bol v Zbudskom Dlhom a v Kapušanoch pri Prešove. V roku 1914 sa stal farárom v Humennom. V roku 1923 dostal čestný titul pápežský kaplán a od roku 1928 bol Humenským dekanom. V roku 1934 sa stal čestným kanonikom a v roku 1942 odišiel do penzie. Celý život a aj po vzniku Československej republiky sa hlásil k maďarskej národnosti a aj rozprával maďarsky. Zomrel 16.januára 1947.
Šebest Štefan.
Dodnes starý ľudia spomínajú kňaza, ktorý zomrel čoskoro po vysviacke. Je ním práve Štefan Šebest. Narodil sa 3. júla 1876. Štúdia absolvoval v košickom seminári a vysvätený bol 29. júla 1899. Po ročnom kaplánčení v Parchovanoch a Jarovniciach odchádza do nemocnice a 5.septembra 1901 zomiera.

Kostol
V Širokom stojí jediný kostol a je zasvätený sv. biskupovi Mikulášovi. Nie je známy presný čas jeho postavenia ani konsekrácie.  Je však isté, že v 30-tych rokoch 14.storočia už stál.  Tento pôvodný kostol bol postavený v gotickom štýle.  Kostol je otočený oltárom na východ. Je potrebné pripomenúť, že kostol stojí od počiatku na tom istom mieste a postupne bol iba rozširovaný. Bohužiaľ z pôvodného kostola okrem miesta nezostalo nič. Svojou  mierou sa pod tento fakt podpísal protestantizmus, keď boli z kostolov odstraňované sochy a obrazy. Najviac však v tejto veci urobil požiar, ktorý v roku 1773 kostol skoro úplne zničil. O niekoľko mesiacov po požiari bola vo farnosti vykonaná kanonická vizitácia a v nej sa uvádza, že v inventári kostola je len jeden obraz sv. Františka Xaverského a jedna socha zobrazujúca zmŕtvychvstalého Krista. Devocionálie a bohoslužobné predmety zo sakristie sa pravdepodobne podarilo pred ohňom zachrániť, pretože sa zachovalo dostatočné množstvo kalichov a cibórií a tiež celkom slušný počet bohoslužobných odevov.  Po tomto požiari bol kostol renovovaný a prestavaný tento krát v barokovom štýle.  Vtedy bol kostol aj rozšírený. Veľkosť pôvodného kostola bola asi do polovice dnešnej hlavnej lode kostola. Po rozšírení dostal kostol dnešné rozmery okrem presbytéria a bočných lodí. 
V 19.storočí bol kostol niekoľko krát opravovaný, avšak neboli na ňom urobené žiadne výraznejšie zmeny. Hneď na začiatku nášho storočia bola komplexne opravená vonkajšia fasáda, ktorá nabrala tvar, ktorý má podnes.  Po prvej svetovej vojne v roku 1923 bol kostol opäť rozšírený a pristavilo sa dnešné presbytérium. Sakristia bola vtedy na ľavej strane, tam kde je dnes sklad. Táto prestavba sa vykonala na náklady rodákov z Ameriky.
Najvýznamnejším zásahom do stavby kostola bola prestavba a rozšírenie, ktoré sa robilo počas druhej svetovej vojny. S prestavbou sa začalo v októbri roku 1941.  Stavba trvala dva roky a posviacku vykonal 17. októbra 1943 biskup Jozef Čársky (košický biskup, vtedy pretože Košice pripadli Maďarsku, prešovský administrátor), ktorý bol predtým širockým farárom.  Najväčšou mierou na prestavbu prispela Anna Štofková, ktorá darovala skoro celú sumu potrebnú na toto dielo.  Po tejto úprave sa pôvodne jednoloďový kostol prebudoval na trojloďový.  Veľká plocha okien v pristavaných bočných múroch zabezpečuje teraz dobrú svetlosť v kostole. Tvar, ktorý získal kostol pri tejto prestavbe zostal dodnes. Rovnako aj vnútorné vybavenie kostola bolo vtedy úplne vymenené a tak všetky oltáre a sochy sú z tohoto obdobia.

Použité skratky

 

Úvod

1. Dejiny obce

    1.1 Dejiny pred prvou písomnou zmienkou

    1.2 Prvá písomná zmienka
          zmienkou

    1.3 Široké v písomných dokumentoch

    1.4 Široké v 19. storočí

          1.4.1 Morové epidémie

          1.4.2 Vysťahovalectvo

          1.4.3 Úrad

    1.5 20.storočie

    1.5.1 Celková situácia v obci

    1.5.2 Niektoré výnimočné udalosti

2. Dejiny farnosti

    2.1 Všeobecný prehľad dejín farnosti

          2.1.1 Počiatky

          2.1.2 Prvá zmienka

          2.1.3 Ladislav Širokay  († 1483)

          2.1.4 Reformácia

          2.1.5 Oheň

          2.1.6 Košická diecéza

          2.1.7 Židia

    2.2 Dejiny farnosti v 20. storočí

    2.3 Kňazi

          2.3.1 Kňazi pôsobiaci v Širokom

          2.3.2 Kňazi pochádzajúci zo Širokého

    2.4 Kostol

    2.5 Cintorín

    2.6 Filiálky

          2.6.1 Víťaz

          2.6.2 Ovčie

Záver

Bibliografia

    Pramene

    Literatúra