Blok textu: z rokov 1333 – 1337 sa obec vôbec nespomína. To znamená, že vtedy tam určite nestál kostol ani nebol farár. V priebehu ďalších storočí musel byť aj tu postavený malý kostolík, pravdepodobne drevený. V roku 1636 totiž tento patril luteránom.  V roku 1773 farár zo Širokého do kanonickej vizitácie píše, že teraz v Ovčom nestojí žiaden kostol, avšak že predtým bol jeden drevený, zasvätený ku cti sv. Barbory mučenice.  V tomto roku bola v obci iba zvonica s jedným zvonom.  V roku 1828 bol z darov veriacich postavený v Ovčom prvý kamenný kostol.   Zasvätený bol sv. Barbore. Tento bol v roku 1916 rozšírený a obnovený za peniaze, ktoré poslali rodáci z Ameriky.
Aj ľudia v Ovčom chceli v 60-tych rokoch postaviť väčší kostol. Dokonca už začali zo stavbou. Avšak štátna moc zasiahla, stavbu zakázala a postavené časti museli zbúrať. Nový kostol v Ovčom mohol byť preto postavený až v roku 1992. Zo starého zostali len nepatrné časti, preto možno hovoriť o úplne novom kostole.

Každý človek je akosi viac citlivý na to vlastné. To čo je mu najbližšie, na seba, svojich blízkych, svoju vlasť, svoje rodisko. A každý chce aby to je bolo to najlepšie a najslávnejšie. Človek akosi prirodzene túži po tom, aby jeho rodné mesto či obec mala bohatú históriu, na ktorú by mohol byť pyšný. Každý by chcel aby práve jeho rodisko zohralo dôležitú úlohu v svetových dejinách, aby sa práve tu odohrali tie významné udalosti, ktoré hýbali svetom.
Avšak aj v tomto prípade platí to veľmi známe: “Pravda vás vyslobodí.”   Okrem tých veľkých právd jestvujú totiž aj pravdy celkom maličké, celkom obyčajné o ktorých síce svet nehovorí, ktoré sú však pre ľudí rovnako dôležité, preto že ich prevádzajú na každom kroku všedného života. Taká je aj pravda o farnosti Široké. Ona nikdy nemala veľké osobnosti alebo moc, ktoré by mohli ovplyvniť svetové dejiny. Aj tu však žili ľudia z ich každodennými problémami, z ich: “radosťami a nádejami, žalosťami a úzkosťami” (GS 1), ktoré boli pre nich tými najdôležitejšími. A práve o takejto “malej histórii” a takýchto “malých ľuďoch” je táto diplomová práca.
Patrí sa v závere odpovedať na otázku, nakoľko sa vyčerpala téma, nakoľko sa práca zmocnila problému. Tu musím povedať, že každá nová informácia o téme otvárala cestu k mnohým ďalším informáciám. Tak sa vytváral veľký pavúk, ktorý svojim záberom mohol ísť do úplných konkrétností. Ale toto už nebolo cieľom práce. A tak odpoveď na stanovenú otázku je áno aj nie. Áno, pretože zmapovala celú históriu farnosti a dotkla sa všetkého čo v nej bolo dôležité. Nie, pretože zostalo ešte dosť parciálnych tém, ktoré by si zaslúžili viac pozornosti. Toto však už zostáva na ďalších, ktorí budú pokračovať v tomto bádaní.