Blok textu: 	Druhým archívom, na ktorý bolo potrebné sústrediť pozornosť, bol Štátny oblastný archív v Prešove. Aj tu sa nachádzali veľmi dôležité dokumenty ohľadom témy tejto diplomovej práce. Spomenúť možno matriky z 19-tého storočia, ale aj súdne spisy zo       16-tého storočia, v ktorých sa mnohokrát spomína aj obec Široké.
	Ďalším dôležitým zdrojom tejto práce sú kódexy a diplomatáre, ktoré obsahujú prepisy starých písomností. Oni zvlášť dobre poslúžili najmä pri objasňovaní najstaršej histórie farnosti Široké.
 	Cieľ ktorý si táto práca stavia, je úplne jednoduchý. Chcela by zmapovať a popísať históriu jednej obce. Mala by spomenúť všetky dôležité udalosti a významné osobnosti, ktoré poznačili jej dejiny. A možno by mohla byť aj prvým krokom k podrobnejšiemu preskúmaniu a prebádaniu tejto histórie.
	Celá práca je rozdelená do dvoch hlavných častí. Prvá časť sa zaoberá všeobecnými, alebo svetskými dejinami. Druhá časť je zameraná na náboženský život obce, teda na históriu farnosti. A v tejto časti sú aj vybrané kapitoly o niektorých zvláštnostiach života farnosti.
	V obidvoch kapitolách práca postupuje chronologicky od najstarších čias až po súčasnosť.
	Chcem sa aj poďakovať svojmu konzultantovi Doc. PhDr. Ivanovi Chalupeckému za pomoc ktorú mi poskytol pri prekladoch, spracovávaní materiálu, aj za jeho rady pri tvorbe práce.